Firma powstała w 1992 roku na bazie Browaru Kielce (przy ulicy Witosa) założonego przez belgijskiego przedsiębiorcę i dwóch polskich inwestorów. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej zarząd browaru zdecydował o budowie nowego zakładu. Z powodu braku możliwości rozbudowy w pierwotnej lokalizacji na ul. Witosa byłaby trudna, w 1997 roku postanowiono rozpocząć budowę zupełnie nowego zakładu. Na realizację tych planów wybrano dawne zakłady przetwórstwa żywności w Kielcach – Dyminach. Browar w Dyminach został stworzony od podstaw. W jego realizację zaangażowane były najlepsze firmy belgijskie, niemieckie, holenderskie, duńskie, polskie. Kielecki browar był przez lata najnowocześniejszym browarem w Polsce. Nowy zakład, otwarty we wrześniu 1999 roku, częściowo wykorzystywał stojące wcześniej i odpowiednio zaadaptowane budynki. Faktyczna produkcja miała miejsce w nowowybudowanej części zakładu. Dużą zaletą obiektu jest modułowa budowa, pozwalająca na niemal dowolne rozbudowywanie firmy. W latach 1999-2004 browar zwiększał swoje moce produkcyjne, instalując nowe zbiorniki fermentacyjne, rozbudowując magazyny oraz halę załadunkowo-rozładunkową, wprowadzając nowe linie rozlewnicze butelkowania i puszkowania oraz zwiększając wydajność filtracji. W tym czasie zainwestowano kolejne 50 milionów złotych. Na początku 2004 roku do kieleckiego Urzędu Miasta wpłynął wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na rozbudowie istniejącego zakładu produkcyjnego „Browar Belgia” do wydajności 3600000 hl piwa rocznie wraz z niezbędnymi urządzeniami techniczno-budowlanymi w Kielcach, przy ul. Ściegiennego 499. Pod koniec 2004 roku całkowita wartość inwestycji Browaru Belgia wyniosła 284 milionów. Za projekt konstrukcji odpowiadała kielecka firma Pro-Detan.
Firma Palm Breweries Polska planowała rozwój centrum przemysłowego wokół browaru w Kielcach. W pierwszym etapie planowano udostępnienie 85 ha powierzchni dla rozwoju przemysłu przetwórstwa żywności, przemysłu lekkiego, usług magazynowania oraz usług logistycznych, a także działalności komercyjnej, jak sprzedaż detaliczna. Centrum przemysłowe „Belgia Greenpark: strefa przemysłowa” miało powstać przy drodze krajowej nr 73 Kielce-Tarnów, 5 km od miasta.
W 2006 roku Browar Belgia rozpoczął współpracę z Kompanią Piwowarską, która jak się później okazało doprowadziła do jego zamknięcia. W 2007 roku Kompania Piwowarska została właścicielem browaru i jeszcze w 2008 roku rozpoczęto jego rozbudowę. Niespodziewanie we wrześniu 2009 roku Kompania Piwowarska poinformowała o zaprzestaniu warzenia piwa w browarze. Miesiąc później zakład został zamknięty. Właściciel sprzedał sprzęt browaru inwestorowi z Afryki (tak odległe położenie było warunkiem sprzedaży wyposażenia zakładu).
Zobacz również
-
30 maj
Klonowe Zacisze (Molser Investment)
InwestycjeBlok w kształcie litery „L” ma cztery kondygnacje, mieszkania o powierzchni od 50 do 77 ...
-
30 gru
MZD Kielce – modernizacja ulicy Sienkiewicza (odcinek Mała-Duża)
DrogoweModernizacja ulicy Sienkiewicza w Kielcach ZAŁOŻENIA Deptak ozdobią skwery z kawiarnianymi ogródkami, mosty na Silnicy, ...
-
26 lut
Siedziba Narodowego Funduszu Zdrowia – ul. Langiewicza
BiuroweNowa siedziba NFZ w Kielcach powstanie przy ulicy Langiewicza na terenie dawnego szpitala dziecięcego. Budynek ...
-
18 mar
Klonowa Park II (Nieruchomości Ryszard Grzyb)
InwestycjeKlonowa Park to kompleks dwóch budynków mieszkalno-usługowych położony tuż obok miejskiego zalewu.