Geopark Kielce – Ogród Botaniczny

29 sierpnia 2012 |

Obecnie w naszym kraju działają 33 ogrody botaniczne, kielecki będzie 34. Ogród botaniczny na Karczówce powstanie na wschodnim stoku wzgórza i obejmie teren między ulicami Jagiellońską, Karczówkowską aż pod sam szczyt Karczówki (w sumie ok. 15 ha). Urządzanie ogrodu rozpoczęło się w 2010 roku i potrwa kilkanaście lat, ale już dziś można podziwiać niektóre części ogrodu.

OPIS PROJEKTOWANEJ ZABUDOWY

Zegar słoneczny, roślinny labirynt, ogród dotyku, zapachu, ogrody japońskie, francuskie i włoskie, a także palmiarnia z tropikalnymi drzewami. Mowa o ogrodzie botanicznym, który powstanie w Kielcach. Konkurs na opracowanie koncepcji programowo przestrzennej budowy ogrodu botanicznego wraz z obiektami i urządzeniami budowlanymi przy ul. Karczówkowskiej został rozstrzygnięty na początku sierpnia 2005 roku.Decyzją Sądu Konkursowego I nagrodę przyznano zespołowi z Pracowni IPG Sp. z o.o. z Krakowa (przygotowany we współpracy z kielecką pracownią Kamiński Bojarowicz Architekci). W opinii komisji, zwycięska praca charakteryzuje się najbardziej twórczą, atrakcyjną propozycją programową. Dotyczy to zarówno części ekspozycyjnej ogrodu, rozłożonej po obu stronach ul. Karczówkowskiej, jak i programu głównego obiektu kubaturowego łączącego funkcje zaplecza technicznego, zespołu administracji, zespołu edukacji, palmiarni z funkcją rekreacyjną.

Projektanci zaproponowali powstanie tzw. ogrodów tematycznych: staropolskiego, włoskiego, orientalnego, a także labiryntu.  Architekci pracowni IPG postanowili przekształcić ulicę Karczówkowską w naturalny ciąg spacerowy, a dojazd i parkingi będą usytuowane przy ul. Benedyktyńskiej i Podklasztornej. Bardzo interesująco zaplanowano wygląd palmiarni, której kształt wzorowano na odwróconym liściu. W środku znajdzie się miejsce na kawiarnię i ekspozycje tematyczne, a pod budynkiem będzie wejście do tunelu nazwanego “powrót do korzeni”. Spacerując nim, będzie można oglądać korzenie roślin rosnących w ogrodzie.

Największym trudem okazało się zaprojektowanie budynków w taki sposób, by nie zasłonić wzgórza na Karczówce. Obecnie inwestor poszukuje źródła finansowania dla realizacji projektów. 

 

Zobacz również