Stadion Piłkarski Arena Kielc

08 kwietnia 2006 |

 

 STADIONOGRAFIA KIELECKIEGO OBIEKTU

Kielce są pierwszym miastem w Polsce, gdzie od czasów II Wojny Światowej budowany będzie od podstaw nowy, wielki obiekt piłkarski. Władze miasta od dawna mówiły o konieczności powstania w mieście nowoczesnego stadionu piłkarskiego. Ustalono, że obiekt powstanie w oparciu o istniejący Stadion Błękitnych przy ulicy Ściegiennego 8. W lutym 2002 przedstawiono pierwszą koncepcję z niemal 14 tysiącami miejsc siedzących na krytych trybunach. Jednak po ostatnich wyborach, kiedy zmieniły się lokalne władze zdecydowano się na wprowadzenie kilku znaczących poprawek do początkowej propozycji. Z tego powodu ogłoszony został nowy przetarg na projekt stadionu. Prace związane z inwestycją nabrały zdecydowanie szybszego tempa, pojawiły się  konkretne daty, o których wcześniej nie wspominano. W warunkach przetargu zaznaczono, że obiekt musi spełniać wszystkie normy PZPN, FIFA, UEFA. Do rywalizacji stanęło siedem firm m.in. z Poznania, Warszawy, Kielc, Łodzi. Ostatecznie ocenie poddano pięć prac. Komisja, której przewodniczył architekt miejski Jerzy Partyka, zwracała uwagę m.in. na funkcjonalność obiektu, jego estetykę oraz koszty budowy. Zwyciężyła firma ATJ Architekci z Warszawy. Tryumfatorzy mają już na swoim koncie kilka udanych prac m.in. stadiony piłkarskie w Płocku, Zamościu czy Piotrkowie Trybunalskim. W związku z tą inwestycją zawiązał się honorowy Komitet Budowy Stadionu, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem prac związanych z budową. Trzeciego grudnia ubiegłego roku, w stolicy świętokrzyskiego, odbyła się prezentacja koncepcji budowy najnowocześniejszego i najbezpieczniejszego obiektu sportowego w Polsce. Podano wiele szczegółów związanych z inwestycją. Po kilku przeszkodach (m.in. kłopoty z rozstrzygnięciem przetargu na generalnego wykonawcę) realizacja inwestycji rozpoczęła się w listopadzie 2004 roku.

 OPIS PROJEKTU

Projekt przewiduje dwukondygnacyjne, zadaszony trybuny mieszczące 15550 osób. W dachu widowni znajdzie się sztuczne oświetlenie, które stworzy 1411 luksów. Nowy stadion zostanie połączony z istniejącym już hotelem. Na terenie budowli powstaną parkingi dla VIP-ów, dziennikarzy, służb ratowniczych i porządkowych oraz miejsce dla autokarów. Publiczność będzie mogła zaparkować poza terenem obiektu. Wymiary boiska do piłki nożnej wynosić będą 105m x 68m, zaś pole gry 120m x 80m. Boisko zostanie wyposażone w instalacje podgrzewania płyty. Zamontowane zostaną również urządzenia nawadniające oraz odwadniające powierzchnię boiska. Wybudowane zostaną także 2 place treningowe, które dostępne będą jedynie ze strefy zawodników. Jedno – trawiaste o bokach 100m x 60m oraz drugie – o nawierzchni ze sztucznej trawy o wymiarach 90m x 45m. Planuje się także realizację pomieszczeń do ćwiczeń ogólnorozwojowych i siłowych. Jeśli chodzi o publiczność przewidziano trzy wejścia – główne od strony ulicy Ściegiennego, a dwa pozostałe w narożnikach stadionu od Alei Legionów. Na całej długości od strony Alei Legionów pojawią się estetyczne ekrany akustyczne. Pod trybunami, również od strony Alei, powstanie małe centrum handlowe. Zaprojektowano też stanowiska kamer TV. Jedno na osi poprzecznej oraz po dwa na linii pierwszego i piątego metra. Powstanie także 6 kabin dla sprawozdawców oraz 2 oddzielne sektory dla dziennikarzy. Pojawią się 2 tablice elektroniczne z wynikami. Wokół boiska, na powierzchni około 300m2, wykonane zostaną tablice reklamowe. Założone zostanie również nowoczesne nagłośnienie. W celu zapewnienia bezpieczeństwa każda osoba wchodząca na stadion zostanie podwójnie skontrolowana. Pierwszy raz przy wejściu na teren obiektu, a drugi przy wkraczaniu do swojego sektora. Oddzielony zostanie także ruch zawodników i publiczności. Nie zapomniano także o monitoringu stadionu, który utworzy 8 kamer. Podczas każdego meczu na terenie obiektu stały będą służby ratownicze i porządkowe. Dla kibiców gości wydzielony zostanie osobny sektor na około 800 miejsc.

 STADION W LICZBACH
 • Powierzchnia działki budowlanej: 50 995 m2
 • Powierzchnia zabudowy: 22 883 m2, w tym: pole gry 10 209 m2, zabudowa kubaturowa 12 674 m2
 • Powierzchnia całkowita budynku: 3 326 m2
 • Powierzchnia użytkowa: 22 986 m2
 • Kubatura budynków: około 26 tys. m3
 • Istniejące obiekty (hotel + hala sportowa): 2 413 m2
 • Istniejące i planowane do modernizacji  w II etapie boiska treningowe: 11 536 m2
 KALENDARIUM
 • III 2004 – trwa wycinka drzew na terenie stadionu, zamontowano również dużą, podświetlaną tablicę informującą o inwestycji. W maju rozpocznie się wyburzanie starych budynków gospodarczych
 • VII/VIII 2004 – nie udało się wyłonić wykonawcy stadionu. Zakładany przez inwestora koszt budowy stadionu wynosił 35 mln złotych. Do przetargu na budowę przystąpiły trzy firmy: Exbud, Mitex oraz Budimex. Dwie pierwsze były gotowe budować za ponad 42 mln zł, trzecia za 49 mln zł. W związku z zaistniałą sytuacją przetargu nie rozstrzygnięto. Miasto zdecydowało przeznaczyć większą kwotę na tę inwestycję.
 • 12.10.2004 – wyłoniony został wykonawca obiektu. Do przetargu stanęły 2 firmy- Skanska oraz kielecki Mitex SA. Oferta Mitexu opiewała na sumę 43 mln 726 tys. zł, natomiast Skanska zażądała 39 mln 950 tys. zł. Zwycięzca, czyli Skanska zadeklarował, że wybuduje stadion w 12 miesięcy.
 • 28.10.2004 – Umowę na budowę stadionu piłkarskiego przy ul. Ściegiennego podpisali w ratuszu Wojciech Dębski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Roman Mikina, dyrektor Skanska S.A. Odddział Exbud Budownictwo w Kielcach.
 • 22.11.2004 – W poniedziałek, 22 listopada 2004 roku, odbyła się symboliczna, aczkolwiek bardzo istotna chwila dla całego sportu województwa świętokrzyskiego. Przy ul. Ściegiennego 8 rozpoczęły się bowiem, pierwsze prace przy budowie Stadionu Piłkarskiego. Pierwszego symbolicznego wbicia łopaty dokonał prezydent Wojciech Lubawski, a następnie uczynili to pozostali goście, zaproszeni na plac budowy. Na tak zwaną „pierwszą łopatę przybyli między innymi: przewodniczący Sejmowej Komisji Sportu poseł Mirosław Drzewiecki, parlamentarzyści Ziemi Kieleckiej, posłowie Konstanty Miodowicz i Przemysław Gosiewski, wojewoda świętokrzyski Włodzimierz Wójcik, prezydent Kielc Wojciech Lubawski, radni Kielc, przedstawiciele Społecznego Komitetu Budowy Stadionu z prezesem Holdingu „Kolporter” S.A. Krzysztofem Klickim na czele, piłkarze, szkoleniowcy oraz działacze klubu Kolporter-Korona SSA, dyrektorzy Wojciech Dębski i Artur Sabat z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, będącego inwestorem nowego obiektu oraz jego wykonawcy z firmy „Exbud – Skanska”. [info – MOSiR]
 • 01.12.2004 – ceniony pod względem formalnym przez Urząd Marszałkowski i pod względem merytorycznym przez panel ekspertów projekt”Modernizacja Zespołu Stadionu Piłkarskiego przy ul. Ściegiennego 8 w Kielcach” został w listopadzie pozytywnie rozpatrzony przez Regionalny Komitet Sterujący. Zarządu Województwa podjął decyzję, że Kielce otrzymają milion euro na budowę stadionu piłkarskiego. Projekt o dofinansowanie z Funduszy Strukturalnych Unii Europejskiej złożony został w ramach Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, z działania „Lokalna infrastruktura społeczna”. Początkowo kwota ta miała być 2 razy mniejsza, lecz ostatecznie Komitet Sterujący podjął właśnie taką decyzję.
 • 07.06.2005 – milion złotych na budowę stadionu piłkarskiego przy ul. Ściegiennego otrzymały władze Kielc z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Sportu. To pierwsza centralna dotacja na ten obiekt. Wcześniej pieniądze na budowę stadionu – milion euro – przyznała Unia Europejska. – Na kolejny milion euro liczymy też z Ministerstwa Gospodarki i Pracy – powiedział Artur Sobolewski, dyrektor wydziału projektów strukturalnych i strategii miasta kieleckiego magistratu.
 • 17.02.2006 – ogłoszono przetarg na dzierżawę stadionu przy ul. Ściegiennego
 • 20.02.2006 – Nagroda dla stadionu piłkarskiego
  Wojownik Roku – sportową statuetkę Stanleya 2005 zdobyła inwestycja Stadion Piłkarski w Kielcach. Nagrodę w sobotę odebrał w Hotelu „Marriott” prezydent Wojciech Lubawski. Uznanie jury zdobyła walka o pozyskanie funduszy i budowę stadionu w naszym mieście.
  20.03.2006 – Nowa murawa na kieleckim stadionie
  Z powodu nieodpowiedniego stanu murawy, inwestor kieleckiego stadionu zażądał od wykonawcy poprawy jej nawierzchni. Ustalono, że zostaną położone zupełnie nowe dywaniki, które do Kielc zostały przywiezione z Holandii. Nie wiadomo, czy trawa z rolek pozostanie na stałe, czy po sezonie piłkarskim zostanie zerwana, a w jej miejsce wysiana nowa.

 

Zobacz również