Przebudowa Dworca PKP Kielce Główne

18 czerwca 2021 |

Przebudowa dworca kolejowego Kielce jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych w ramach unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Elewacja budynku zostanie odwzorowana w pełnej zgodności z oryginałem. Spore zmiany planowane są wewnątrz budynku – na parterze zlokalizowana zostanie poczekalnia z toaletami oraz pomieszczenie dla osób podróżujących z dziećmi, a w bocznej części hali znajdą się cztery kasy biletowe i centrum obsługi pasażera. W budynku pojawi się też przestrzeń pod dwa biletomaty oraz bankomaty i automaty vendingowe. Zaplanowano również lokale komercyjne pod usługi gastronomiczne i handlowe. Powierzchnia na pierwszym i drugim piętrze zostanie zaadaptowana na nowoczesne pomieszczenia biurowe.

Dzięki przebudowie znikną dotychczasowe przeszkody architektoniczne, a zamiast nich pojawią się udogodnienia takie jak pochylnie, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących czy tablica dotykowa z mapą dworca. Mieszkańcy i podróżni będą mogli skorzystać z wind, które ułatwią przemieszczanie się po budynku. Do potrzeb osób niepełnosprawnych zostaną dostosowane także kasy biletowe i toalety, a przed budynkiem pojawią się trzy miejsca parkingowe przystosowane do ich potrzeb.

Metamorfozę przejdzie najbliższe otoczenie dworca. Pojawi się tam 18 miejsc parkingowych (8 po południowej i 10 po północnej stronie budynku), a także wiata rowerowa na 12 jednośladów. Zamontowane zostaną nowe ławki i kosze. Przy dworcu zaplanowano również dwa miejsca do ładowania samochodów elektrycznych. Na dachu dworca pojawią się panele fotowoltaiczne, a wewnątrz obiektu – wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

Koszt przebudowy dworca w Kielcach wyniesie 44,21 mln złotych brutto.

ZDJĘCIA

WIZUALIZACJE

DWORZEC PKP KIELCE PRZED PRZEBUDOWĄ

Zobacz również