Muzeum Narodowe w Kielcach – rekonstrukcja ogrodu włoskiego

03 maja 2003 |

Głównym założeniem rekonstrukcji było wierne odtworzenie XVII-wiecznego układu kwaterowego na tarasie ziemnym i wprowadzenie wzbogaconej formy wystroju kwater z 1. poł. XVIII w. Na osi założenia znajdują się schody terenowe, prowadzące z tarasu ziemnego w kierunku studni ogrodowej i Baszty Prochowej. Kwatery od strony pałacu są trawnikowe i mają geometryczny rysunek wycięty w darni. Wypełniono je białym i czerwonym żwirem z peoniami w narożach. Kolejne 2 kwatery tworzą nasadzenia formowanego bukszpanu z kwiatami sezonowymi: wiosną kwitnie tulipan pospolity czerwony i narcyz trąbkowy żółty, latem bratek wielokwiatowy czerowno-purpurowy i niebieskofioletowy, a jesienią grzebiotka bordowa i aksamitna karłowata żółta. Ozdobny ogród otoczono sadem jabłoniowym ujętym w 4 kwatery i zamkniętym alejami grabowymi. Zrekonstruowany ogród wzbogacono o nowoczesne rozwiązania techniczne, m.in. o automatyczne nawadnianie, kanalizację deszczową i oświetlenie.

Źródło: Muzeum Narodowe w Kielcach (A. Kwaśnik-Gliwińska, M. Pieniążek-Samek, M. Rupniewska)

2011-2012 renowacja

We wrześniu 2011 roku rozpoczęto renowację ogrodu. Założono automatyczną instalację do nawadniania i odwadniania, wymieniono bukszpany i posadzono kwiaty. W narożnikach ogrodu pojawiły się krzewy róż. Układ ogrodu pozostał niezmieniony. W trakcie remontu odrestaurowano XVII-wieczną studnię ogrodową i gruntownie wyremontowano basztę prochową, której powstało dodatkowe wejście od strony ul. Staszica. Zamontowano także iluminację.

Wykonawcą prac była firma „Eden. Projektowanie, Urządzanie Terenów Zieleni” z Piotrkowa Trybunalskiego. Inwestycja kosztowała ponad 420 tysięcy złotych.

 

Zobacz również