MOSiR Kielce – Hala Legionów ul. Drogosza

30 sierpnia 2006 |

Wyniki konkursu na projekt wielofunkcyjnej hali sportowej przy ulicy Bocznej 15 w Kielcach ogłoszono 22.10.2003 roku w kieleckim ratuszu. W skład komisji konkursowej wchodzili: Jerzy Partyka – ówczesny architekt miejski, Andrzej Sygut – zastępca prezydenta Kielc, Wojciech Dębski – dyrektor MOSiR, Artur Sabat – wicedyrektor MOSiR oraz przedstawiciele architektów – Barbara Borsa, Igor Grabiwoda i Dariusz Anisiewicz. Do 10 października wpłynęło 16 prac, które spełniały wymogi konkursu, a w dniach 13, 14 i 17 października dokonano oceny przedstawionych projektów. Następnie wyselekcjonowano prace pod względem dopuszczalnego w warunkach konkursu kosztu realizacji, który nie mógł przekroczyć 15 milionów złotych, w wyniku czego pozostały cztery projekty. Ostatecznie większością 6 głosów zwyciężył projekt konsorcjum, w skład którego wchodzą dwie kieleckie spółki: Biuro Obsługi Inwestycji i „Detan”. Zwycięską halę zaprojektowali: Andrzej Detka, Mirosław Łapiński, Jacek Burczyn, Ewa Sęk, Jarosław Piasecki i Marek Siuda. Nowa hala będzie ma 3002 miejsca siedzące, a po rozsunięciu trybun i dostawieniu krzesełek na parkiecie około 4,2 tys. Na parkiecie o wymiarach 55 x 38 metrów mogą odbywać się mecze wszystkich gier zespołowych. Można także ustawić trzy tenisowe korty. Ciekawostką jest moduł z boku hali, od strony lasu, gdzie zbudowano 60-metrową bieżnię oraz skocznię do skoku w dal, wzwyż i o tyczce. Koszt budowy to ok. 24 milionów złotych.

KALENDARIUM PROJEKTU

  • X 2004 (źródło: MOSiR Kielce)

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Kielcach złożył w Urzędzie Marszałkowskim wniosek o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej projektu „Budowa Wielofunkcyjnej Hali Sportowej w Kielcach ul. Boczna 15”. Projekt o charakterze regionalnym ma na celu stworzenie kompleksowego centrum aktywnych form turystyki, rekreacji i sportu. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 18.952.828 zł. Miasto ubiega się o dotację w wysokości 11.640.263 zł. z działania „Rozwój turystyki i kultury” Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego.

  • II 2005 (źródło: MOSiR Kielce)

23 lutego 2005 roku rozstrzygnięto przetarg na budowę hali sportowej przy ul. Bocznej 15 w Kielcach. Zwycięzcą okazał się Budimex Dromex S.A.

Wszystkie oferty złożone w przetargu:
– Budimex Dromex S.A. z Krakowa – oferta opiewa na sumę 23.981.578,91 zł brutto z 13,5 miesięcznym terminem realizacji zadania od dnia podpisania umowy
– MOTA (Portugalia) – 23.965.267,55 zł brutto; termin 16 m-cy; gwarancja 10 lat
– Warbud S.A. (Warszawa) – 28.060.000 zł brutto; termin 13, 5 miesiąca; gwarancja 5  lat
– Mitex S.A. (Kielce) – 27.965.340,61 zł brutto; termin 15 m-cy; gwarancja 5 lat
– Konsorcjum: EBU Interbud (Gorzów Wlkp.), PBU Dorbud S.A. (Kielce) – 29.253.057,15 zł brutto; termin 17 miesięcy; gwarancja 5 lat

  • IV 2005 (źródło: MOSiR Kielce)

7 kwietnia 2005 roku w Urzędzie Miejskim w Kielcach odbyło się uroczyste podpisanie umowy dotyczącej budowy hali wielofunkcyjnej przy ulicy Bocznej w Kielcach. Wykonawcą inwestycji została firma „Budimex – Dromex” S.A. Oddział Południowy w Krakowie. W obecności wiceprezydentów Kielc Andrzeja Syguta i Mariana Parafiniuka umowę o budowie hali podpisali: ze strony inwestora Wojciech Dębski dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach, zaś ze strony wykonawcy Alojzy Malczak dyrektor firmy „Budimex Dromex” S.A. w Krakowie. 11 kwietnia 2005 MOSiR przekazał wykonawcy plac budowy.

  • VII 2005 (źródło: MOSiR Kielce)

Regionalny Komitet Sterujący rozpatrzył pozytywnie projekt „Budowa wielofunkcyjnej hali sportowej w Kielcach ul. Boczna 15” i rekomendował dla projektu dotację z funduszy strukturalnych w wysokości 1 mln euro. Teraz projekt oczekuje na decyzję Zarządu Województwa. Projekt jest jedynym regionalnym projektem turystycznym w województwie świętokrzyskim, który otrzyma dofinansowanie z funduszy unijnych. Został złożony w Urzędzie Marszałkowskim przez Gminę Kielce – MOSiR w dniu 28 października ubiegłego roku.

  • X 2005 (źródło: MOSiR Kielce)

Wielofunkcyjna hala sportowa budowana przy ul. Bocznej w Kielcach jest po stadionie piłkarskim drugą dużą inwestycją sportową w Kielcach. Jeszcze kilka miesięcy temu obok stadionu lekkoatletycznego na Pakoszu stał pusty plac, a dziś dominują na min wznoszone mury nowego obiektu, w którym już w przyszłym roku odbędą się pierwsze imprezy.

Obecnie wyrosły już dwa poziomy trybun, gdzie zamontowanych zostanie ponad 3 tysiące krzesełek Trwają też prace przy zapleczu hali oraz przy szkielecie dachu, który jeszcze w tym roku „zawiśnie” nad całą konstrukcją obiektu. Wszystko przemawia za tym, że sezon 2006/2007 piłkarze ręczni Vive rozpoczną już przy ulicy Bocznej zaś kibice i sympatycy naszej „siódemki” znów liczą na Ligę Mistrzów z udziałem kieleckiej drużyny. Na mecze na europejskim poziomie oglądane również w europejskich warunkach.

  • 25.02.2006

Miasto Kielce dostało 6 mln zł dotacji na budowę hali z budżetu państwa. Dodatkowo budowa hali trafiła na listę inwestycji strategicznych Ministerstwa Sportu.

  • 25.08.2006

Hala zostaje oddana do użytku. Pierwszą imprezą był międzynarodowy turniej piłkarzy ręcznych Kielce Cup

 

FINANSOWANIE

20,61% – środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
6% – środki z budżetu państwa
73,39 % – środki z budżetu miasta Kielce

 

Zobacz również